Need a helping hand? Call now to speak to an academic advisor: 0203 962 1468
Call now to speak to an advisor: 0203 962 1468
Kaja

Kaja

English (Foreign Language) and Polish Lessons in Skipton

I am a qualified teacher of English as a Foreign Language with an MA degree and with over 15 years experience in teaching, but I am also a language learner myself. Having lived abroad, I know how challenging communication in a foreign language might be.


Jestem magistrem filologii angielskiej z ponad 15-letnim doświadczeniem w uczeniu języka angielskiego. Ale jestem też uczniem - sama nieustannie uczę się języków obcych, więc wiem, co może stanowić największe wyzwanie i jak to ugryźć.#/k#

Tutoring Experience

I worked as a freelance teacher of English 2007-2011. In that time I was teaching English to children and adults in groups and as one-to-one tutoring; I lead a Drama Club for children, I participated in e-learning projects and did a number of translation jobs. For 6 years I have been teaching English as a foreign language to professionals employed in global corporations. In the recent years I have used modern technology and taught English and Polish online.


W latach 2007-2011 byłam niezależnym nauczycielem j. angielskiego i zajmowałam się uczeniem dorosłych i dzieci (zajęcia grupowe i indywidualne) w prywatnych szkołach językowych, prowadziłam Klub Teatralny dla dzieci, brałam udział w projektach e-learningowych i tłumaczeniowych. Przez 6 lat uczyłam angielskiego, jako języka obcego, w korporacjach. W ostatnich latach korzystam z dobrodziejstw współczesnej technologii i uczę polskiego i angielskiego przez internet.

Tutoring Approach

I focus on communication skills in the first place. The classes are designed together with the learner, because I believe that learning is most effective when one can relate to it and use the new knowledge straight away. Such approach also gives the learner the sense of responsibility for their own progress. I will encourage you to use a variety of learning techniques to find out what works best for you. I also believe in the power of homework.
My students consider me to be approachable, motivating and persistent with a big dose of sense of humour.


Przede wszystkim skupiamy się na komunikacji. Zajęcia tworzę razem z uczniem, ponieważ najbardziej efektywne i satysfakcjonujące jest korzystanie z materiałów szytych na miarę, do których można odnieść się osobiście, a świeżo nabytą wiedzę użyć natychmiast. Poza tym, to daje uczniowi poczucie odpowiedzialności za własne postępy. Będziemy stosować wiele różnych technik uczenia się, żeby znaleźć taką, która najbardziej do Ciebie przemawia. Wierzę też w moc zadań domowych.
Moi uczniowie uważają, że łatwo się ze mną dogadać, że umiem motywować, że jestem konsekwentna, i że mój dobry humor pozytywnie wpływa na naukę.

LanguagesPolish, English (British)
AvailabilityWeekends, Weekdays (all times)
References Available On File

Qualifications

Uniwersytet Śląski, Katowice, Poland2008MastersMA in English Philology
Uniwersytet Śląski, Katowice, Poland2005BachelorsBA in English Philology

Kaja's Feedback

Feedback
3
Published feedback
3
Unpublished feedback (Usually negative)0
Kaja
Rating from 2 references
Reliability

Trustworthiness

Professionalism
Subjects taught
25% discount on your first lesson!
Click here for more Polish tutors